Find career opportunities in the Headline world.

Headline
Headline
139
companies
2,296
Jobs

Content Operations Specialist Content · Helsinki · Hybrid Remote

Podimo

Podimo

Operations
Helsinki, Finland
Posted on Monday, February 12, 2024
Content · Helsinki · Hybrid Remote

Content Operations Specialist

Olemme yksi Euroopan nopeimmin kasvavista podcast- ja äänikirjapalveluista ja etsimme nyt Content Operations Specialistia liittymään tärkeään sisältötiimiimme.

Liity mukaan matkallemme rikastuttamaan ihmisten elämää kuuntelun kautta!

Etsimme fantastista persoonaa ja huippuasiantuntijaa auttamaan meitä päivittäisten sisältöprojektiemme hallinnassa. Tässä roolissa olet osa Podimon Suomen Content-tiimiä ja autat meitä onnistumaan paremmin päivittäisissä tehtävissämme sekä olet mukana kehittämässä tekemistämme pitkäjänteisesti.

Haluamme avullasi varmistaa, että arvokkain resurssimme – sisältömme – tavoittaa kuuntelijamme parhaan maksimaalisen nautinnon saavuttamiseksi.

Content Operations Specialistina olet supertärkeä osa tiimiämme, sillä kommunikoit useaan suuntaan ja pidät projektit aikataulussa. Suomen tiimin lisäksi olet vahvasti kontaktissa Globaalin Content-tiimin kanssa sekä kommunikoita päivittäin tuotantoyhtiöiden ja podcastaajiemme kanssa. Siksi on tärkeää, että sinulla on loistavat sosiaaliset taidot, olet rohkea, luotettava ja välittävä tyyppi.

Tässä roolissa pääasiallinen tehtäväsi on hallinnoida sisältöjemme tuotantoa, julkaisua sekä näihin liittyviä prosesseja. Tarjoat tärkeää tukea kollegoillesi tiimissä, ja varmistat, että kommunikaatio kulkee kaikkiin suuntiin päästen vaikuttamaan suoraan sisältöjemme laatuun ja tiimimme tuottavuuteen. Olet mukana sisältösuunnittelussa ja sisältöjen optimoinnin, suorituksen analysoinnin ja sisällön kokonaislaadun varmistamisessa. Toimit myös monien sisältöoperaatioidemme projektinvetäjänä.

Saat mahdollisuuden olla osa nopeasti kasvavaa alustaa, joka on omistautunut laadukkaan ja monipuolisen kuuntelukokemuksen tarjoamiseen. Työskentelet innostavassa ja viihtyisässä työympäristössä kehuja keränneessä uudessa Kasarmikadun toimistossamme, ja nautit moninaisista henkilökuntaeduistamme yhtiössä, jossa arvostetaan luovuutta, persoonia ja uusia ideoita.

Content Operations Specialistin esihenkilö on Podimon Suomen sisältöjohtaja.

Työtehtäväsi

  • Content Operations Specialist on monipuolinen rooli, jonka tarkoituksena on varmistaa erilaisten toiminnallisten, hallinnollisten ja luovien tehtävien saumaton toteutus Content-tiimissä
  • Sisällöntuotannon optimointi, aikataulutus ja prosessinhallinta
  • Sisältöjen julkaisuun liittyvät tehtävät
  • Sisäinen viestintä sisältöjemme tuotannoista ja aikatauluista
  • Sisältödatamme hallinta, yhdessä globaalin datatiimimme kanssa
  • Ohjelmien tuottamiseen osallistuminen tapauskohtaisesti

Tällaisia ominaisuuksia arvostamme

Etsimme mahtavaa tiimipelaajaa, joka resonoi arvojemme kanssa, ollen välittävä, rohkea ja utelias. Sinulla on tiimipelaajan mieli ja olet mahtava persoona - rakastat työskentelyä erilaisten kollegoidesi kanssa, niin paikallisesti kuin globaalistikin.

Keskeistä roolissa:

  • Sinulla on poikkeukselliset organisointitaidot ja kyky hallita useita projekteja samanaikaisesti
  • Olet oma-aloitteinen, positiivinen ja sinulla on “homma hoituu” -asenne, mutta olet silti järjestelmällinen
  • Sinulla on erinomaiset viestintä- ja yhteistyötaidot
  • Sinulla on hyvä ongelmanratkaisukyky ja silmää huomioiville yksityiskohdille
  • Kokemusta erilaisten projektien vetämisestä ja niiden hallinnasta
  • Kyky kommunikoida globaalien kollegoiden kanssa, työkielemme ovat suomi ja englanti
  • Mukava bonus on, jos sinulla on kokemusta myös podcastien tuottamiseen liittyvistä tehtävistä

Luonnollisesti intohimoinen ja asiantunteva suhtautuminen podcasteihin, äänisisältöihin, mediaan ja viihteeseen on iso plussa!

Kirjoita hakemuksesi suomeksi palkkatoiveineen. Olethan myös nopea, sillä täytämme tehtävän heti sopivan henkilön löydyttyä. Työ alkaa keväällä 2024.

Työsuhde-etumme

  • Jopa kuuden kuukauden täysin palkallinen vanhempainvapaa kaikille uusille vanhemmille
  • Luontoisetuna, palkan päälle toteutettu lounasetu
  • Osallistuminen Podimon ESOP, eli Employee Stock Ownership Plan -ohjelmaan
  • Kehuttu ja erittäin viihtyisä uusi toimistomme Helsingin keskustassa. Laadukkaat kahvit ja virvokkeet unohtamatta herkkuja ja välipaloja
  • Mahdollisuus oppimiseen ja kehittymiseen nopeasti muuttuvassa ja kiehtovassa ympäristössä
  • Mahdollisuus vaikuttaa maailmaan ja ihmisten elämänlaatuun kansainvälisessä yhtiössä
  • Ilmaisia verkkoterapiasessioita We.Care -palvelun kautta.
  • Ilmainen Podimo-tilaus

Tasa-arvoinen työnantaja

Podimo uskoo tasa-arvoon. Tavoitteenamme on rakentaa yritys ja kulttuuri, joka heijastaa maailman monimuotoisuutta. Tämä tarkoittaa monimuotoisuutta osaamisessa, äänissä, ideoissa ja ajatuksissa. Se koskee brändiämme, sisältöämme, luojiamme ja tiimejämme. Olet tervetullut Podimoon sellaisena kuin olet, mistä tahansa tuletkaan, miltä näytätkin tai millaisia tarinoita kuunteletkaan kuulokkeistasi.

This is us

Founded in Copenhagen in 2019, Podimo is a platform for podcast and audiobook lovers as well as audio content creators. Our app puts a world of podcasts and audiobooks at your fingertips.

We're a courageous and curious bunch. We recognize the value every individual brings and respect our coworkers’ ideas, opinions, and time. We approach our work with integrity and humility and believe that we are better together. We have zero time for brilliant jerks.

We’re fiercely passionate about discovering, creating, and obsessing over great stories. We deeply support our creators and greatly respect their process as we help them bring their most exciting ideas and stories to life. We love what we do, but more importantly, we have a good time doing it.

Department
Content
Locations
Helsinki
Remote status
Hybrid Remote

Helsinki

Workplace & Culture

We're a courageous and curious bunch. We recognize the value every individual brings, and respect our coworkers’ ideas, opinions, and time. We approach our work with integrity and humility, and believe that we are better together. We have zero time for brilliant jerks.

We’re fiercely passionate about discovering, creating, and obsessing over great stories. We support our creators deeply, and have massive respect for their process as we help them bring their most exciting ideas to life. We love what we do, but more importantly, we have a good time doing it.

We seek to build a company and culture that mirrors the diversity of the world we’re living in. This means; diversity of talent, voices, ideas, and thoughts. That goes both for our brand, our content, our creators, and our teams.

You are welcome at Podimo for who you are, no matter where you come from, what you look like, or what stories you have playing in your headphones.

About Podimo

Founded in Copenhagen in 2019, Podimo is a platform for podcast and audiobook lovers as well as audio content creators. Our app puts a world of podcasts and audiobooks at your fingertips. Our revenue-sharing model rewards creators for making content that people want to hear – whether they have an established following or a niche audience.

Founded in 2019
Co-workers +250

Already working at Podimo?

Let’s recruit together and find your next colleague.